Poprvé na lodi

Proč na loď

Vyzkoušeli jste někdy svobodu, kterou vám nabízí loď, kterou si sami řídíte? Můžete se rozhodnout, zda se pojedete podívat na zámek Orlík a Žďákovský most, nebo si budete jen tak jachtit, užívat přírody, klidu a pohody, anebo se vykoupete přímo z jachty. Je to jen na vás.
Rekreační jachting je plný pohody a relaxace, i když pro nováčka mohou přijít i adrenalinové momenty, kdy je třeba zvládnout základní manévry.

Jak to na lodi vypadá

Pokud jste na jachtě nikdy nebyli, poměrně těžko se představuje, jak to na takové lodi vypadá. Lodi, které můžete sami řídit jsou dvě kategorie, které se dělí podle toho, zda k jejich řízení potřebujete zkoušku způsobilosti a doklad Vůdce malého plavidla nebo je to loď, kterou můžete ovládat pouze po krátkém zaškolení.

Loď bez VMP

Podle českého zákona lodě, které mohou být vedeny bez dokladu Vůdce malého plavidla musí mít výtlak nižší než 1t, celková plocha plachet menší než 12m2 a motor o menším výkonu než 5Hp. Kajutové plachetnice, které toto splňují jsou většinou dlouhé 5-7m, široké do 2,5m a stojná výška bývá do 1,5m. Z toho plyne, že tyto lodi většinou nemají členěný vnitřní prostor na kajuty a lůžka bývají umístěná ve špičce lodi a po stranách kajuty. Většinou jsou typovány pro 4 osoby a 4 osoby se zde také vyspí, byť u menších lodí by 4 basketbalisté neměli mnoho pohodlí. Lodě většinou neobsahují WC, které by se sem ani nevešlo. Stejně tak nemají ani kuchyňku s vařičem. Lodě vybavujeme na vícedenní pronájmy plynovým vařičem a sadou nádobí, ale vařit je možné pouze mimo loď, i když vařením by bylo lepší to nenazývat – je to spíše na ohřátí jídla nebo uvaření čaje či polévky z pytlíku.
Omezení velikosti plachet sice znamená, že nemůžete závodit s většími loděmi, odměnou ale je jednoduchost ovládání a také to, že se plachty dají ovládat holýma rukama bez potřeby navijáků a klik. Stejně tak s malým motorem neuděláte z plachetnice motorový člun ve skluzu, ale odměnou je nízká spotřeba (cca 1l/hod). S natankovaným motorem dostáváte 5l kanystr s benzínem, který stačí (při rozumném ovládání plynu) na celodenní brázdění Orlické přehrady. Další benzín se dá přikoupit za běžnou cenu.

Victoria s VMP

Lodě s VMP

Pokud loď překročí kterýkoliv se zmíněných 3 parametrů, je k jejímu vedení třeba složit teoretickou a praktickou zkoušku a tím získat průkaz VMP anebo s sebou vzít na loď zkušeného kapitána, který takový průkaz vlastní. Pokud si vezmete loď s kapitánem, je to samozřejmě dražší a také ztrácíte určitý pocit soukromí, který budete mít, pokud budete na lodi sami, ale zároveň získáváte člověka, díky kterému se nemusíte zajímat o ovládání lodi anebo naopak získáte skvělého učitele, který vás povede a umožní vám proniknout do tajů jachtingu mnohem rychleji, než byste tak učinili sami stylem pokus-omyl. Pokud máte na lodi kapitána, neznamená to, že se nedostanete ke kormidlu – sami se domluvíte s kapitánem, jak moc chcete loď ovládat a které manévry si vyzkoušet/naučit se.
Zpět k popisu lodí: tyto lodě jsou typicky větší. Na Orlíku běžně můžete vidět (a půjčit si) až 10 metrů dlouhé lodě Tyto lodě už mohou mít oddělenou příďovou kajutu, mohou mít kuchyňku a některé větší mají i toaletu. Mají větší plochu plachet, výkonnější motor. Většinou bývají typované na 4-6 lidí na palubě, spaní pro 4 osoby komfortně.
Na moři si můžete půjčit i lodě o velikosti až 17 m (samozřejmě je třeba jiný doklad než VMP) s několika kajutami a s možností ubytovat až 10 osob na palubě, ale to už je trochu jiný příběh.

Co s sebou

Pokud jste si u nás rezervovali termín na loď, rozhodli jste se strávit den (nebo více) v přírodě. Tomu je třeba přizpůsobit i věci s sebou. Je samozřejmě rozdíl, jestli budete mít loď v červenci anebo koncem září a tomu je třeba přizpůsobit i oblečení. Následující seznam berte jako inspiraci a sami se rozhodněte, zda je daná položka pro vás v daném ročním období a počasí relevantní.

1 den

 • ideální je sportovní oblečení na aktivně trávený čas venku odpovídající roční době a částečně předpovědi počasí (triko, kalhoty, bermudy, větrovka, případně teplejší oblečení, v jarních a podzimních měsících může udělat dobrou službu funkční prádlo na lyže)
 • plavky (v závislosti na roční době a vaší otužilosti), velká osuška
 • opalovací krém, kšiltovku, sluneční brýle
 • pláštěnka se hodí vždy – nikdy nevíte co vymyslí počasí
 • boty s bílou nebo non-marking podrážkou bez vzorku (Crocs, sálové tenisky, …), ale v případě teplého počasí je nejlepší být naboso
 • foťák, mobil (ideálně s GPS a datovým připojením)
 • nějaké nealko pití na celý den, případně svačinu/oběd, pokud se nebudete chtít někde stavit
 • je dobrý nápad mít s sebou rezervní oblečení a boty (jachting je mokrý sport, nikdy nevíte, kdy zmoknete nebo třeba spadnete do vody)
 • plovací vesty pro děti i dospělé Vám po předchozí domluvě zapůjčíme na místě

Více dnů

 • vše z jednodenního pronájmu
 • spacák, osobní hygiena
 • baterka, čelovka, powerbanka na dobití mobilu
 • jídlo (na břehu je dostatek hospůdek a obchůdků, kde se dá jídlo koupit, ale je dobré něco mít i na lodi) a ideální je vzít si sebou na jídlo autochladničku, pokud berete jídla víc

Zámek Orlík z vody

Proč na Orlík

Trocha technických dat z Wikipedie: “Těleso Orlické přehrady je v řetězu vltavských přehrad největší, nejvyšší a nejmohutnější. Její 450 m dlouhá betonová tížní hráz dosahuje v koruně výšky 91 m. Vzdutí je dlouhé na Vltavě 68 km, na Otavě 23 km a na Lužnici 7 km. Největší hloubka je 74 m. Objemem zadržené vody se nádrž Orlík řadí na první místo v České republice. Stálý objem nádrže, určený kótou 330,0 m, činí 280 mil. m³. Zásobní objem je 374,5 mil. m³, z toho využitelný zásobní objem po kótu 351,6 m představuje 85 mil. m³. Ochranný objem nad touto úrovní činí 62,1 mil m³ s maximální hladinou na úrovni 354,0 m nad mořem. Celkový maximální teoretický objem vody tak může dosáhnout 716,6 mil. m³.”

Pro nás jachtaře je důležitější plocha než hloubka nebo objem a plochou je Orlická přehrada druhá největší po Lipenské přehradě, oproti které je zhruba poloviční. Výhodou Orlické přehrady je také poloha na rozhraní středočeského a jihočeského kraje mnohem dostupnější než šumavské Lipno. Cesta z centra Prahy do naší půjčovny (necelých 90 km) trvá za standardních podmínek méně než hodinu a půl. V neposlední řadě je třeba zmínit také krásu Orlické přehrady, kde vedle skal, lesů a zátok najdete zámek Orlík, hrad Zvíkov nebo Žďákovský most. Také jachtařská infrastruktura se za posledních několik let zlepšila, takže zde najdete několik marín, kde se dá zakotvit a zajít si na dobré jídlo nebo jen posedět.

Jak probíhá den

bez nocování s přespáním plánovaná aktivita
9:00-9:30 17:00-18:00 Příjezd k nám na parkoviště, vyřízení dokladů, předání zálohy 5000Kč/loď
9:30-10:15 18:00-18:45 Školení
10:15-10:45 (*) 18:45-19:15 (*) Předání lodí, kontrola klientem a odplutí
16:30 – 17:00 (*) 16:00 – 16:30 (*) Návrat k molu, předání a kontrola lodí, vrácení kauce

Několik poznámek:

 1. Děti je možné na palubu vzít v jakémkoliv věku. Mějte jen na paměti, že od chvíle kdy dítě začne chodit do doby než začne poslouchat může být velmi náročné dítě uhlídat. Pokud navíc jste na plachetnici poprvé, může se vám z krásného dne stát den jak z hororu. Myslete na to než začnete plánovat výlet s dětmi a dobře to zvažte. 
 2. Pokud chcete vzít s sebou na palubu děti, dejte nám to vědět předem, prosím. Pro děti jsou povinné plovací vesty, které jsou na vyžádání k dispozici u nás, ale od každé velikosti pouze omezený počet. Velikost vesty se řeší podle hmotnosti osoby, tak při domlouvání mějte představu kolik vaše dítě váží.
 3. Nastávající maminky na palubu samozřejmě mohou (na vlastní nebezpečí). Opět zvažte, jestli víte do čeho jdete a dobře poslouchejte našeho kapitána. V případě velkého větru nebo vysoké pravděpodobnosti bouřek to zvažte dvakrát.
 4. Psy a domácí mazlíky není možné na palubu lodi brát.
 5. Během dne je na servisním telefonu připraven kapitán vám poradit anebo v nejhorším případě přijet za vámi na motorovém člunu a řešit problém přímo na místě. Upozorňujeme, že pokud dojde k výjezdu, tak hradíte pohonné hmoty pro motorový člun (cca 25 l/hod).
 6. V případě vícedenního pronájmu platí stejné časy, předání a převzetí lodě, ale během doby půjčení můžete kotvit (podle pravidel) kdekoli na Orlické přehradě.
 7. Loď se vrací vyklizená, bez odpadků a uklizená. Pokud náš kapitán shledá, že tomu tak není, může strhnout z kauce 1000,- Kč za závěrečný úklid a v tom případě se o úklid lodě postaráme my.

(*) Jiné časy převzetí (např. večer předem) a vrácení lodě je možné upravit pouze po telefonické dohodě s naším kapitánem.