Tipy na výlet

Zámek Orlík

Kdo navštíví Orlickou přehradu, tento zámek prostě nemůže vynechat. Zámek kdysi vévodil této oblasti na skále nad hlubokým údolím Vltavy. Na konci 50. let 20. století ale vznikla přehrada, nesoucí jméno zámku, a tak se dnes nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Během jednoho dne pohodlně stihnete cestu z Podskalí k zámku, tam loď zakotvit a pěšky se vydat na obhlídku zámku a nebo se jen najíst  do zámecké restaurace U Toryka. Zpátky na Podskalí se dostanete pohodlně za 2 hodinky (za bezvětří na motor i rychleji).

Žďákovský most

Milovníci adrenalinu směřují k tomuto mostu, aby si skočili bungee jumping. Vy si můžete prohlédnout most z vody, obdivovat jeho konstrukci. Tento most neslavně proslavil (později také zfilmovaný) případ Orlických vrahů, kteří své oběti v sudech shazovali do přehrady právě z odtud.

Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov je skvělým cílem dvoudenního výletu na plachetnici. Po vyplutí z Podskalí minete pravobokem Zámek Orlík, podjedete Žďákovský most a do odpoledne jste na Zvíkově. Večeři si můžete udělat po tábornicku na ohni anebo zajít na vepřové koleno do Pivovarského dvoru Zvíkov. Prohlídka hradu druhý den dopoledne a pak už zase zpátky na Podskalí.

Hráz

Orlická přehrada je v řetězu vltavských přehrad největší, nejvyšší a nejmohutnější. Betonová hráz je dlouhá 450 m a dosahuje v koruně výšky 91 m. Zadržuje jezero o ploše 2 732 ha (rozlohou je na druhém místě za Lipnem), dlouhé na Vltavě 68 km, na Otavě 23 km a na Lužnici 7 km. Největší hloubka jezera je 74 m. Objemem zadržené vody se nádrž Orlík řadí na první místo v České republice. Na plachetnici se sem dostanete pohodlně za 3 hodiny.

Okružní jízda za dobrým pitím a jídlem

Břehy Orlické přehrady jsou většinou skalnaté, zalesněné a strmé. Nicméně není problém najít tu dobré hospůdky. Hned v Podskalí je to Loděnice, kde se dobře najíte a napijete. Pokud máte loď alespoň na 2 dny, určitě přenocujte na Zvíkově a zajděte do Pivovarského dvora. Zastavit se můžete také v “Dřeváku” na Radavě nebo v restauraci v Marině Orlík. Pokud se vzdálíte od jezera prohlédnout si krásy jihu Čech z rozhledny Onen svět.